Для якісного виконання стоматологом своєї роботи потрібно, щоб пацієнт поводився спокійно та був позитивно налаштований. Так і станеться, якщо людина буде впевнена: процедура буде повністю безболісною для неї. Саме тому така важлива седація в стоматології. Вона притуплює хворобливі відчуття і повністю прибирає страх. Пацієнт занурюється у спокійний стан, що нагадує легку дрімоту. Рівень його психічної та фізичної активності знижується. Лікар може якісно виконати будь-які необхідні маніпуляції: поставити пломбу на зуб, пролікувати канали, зробити імплантацію, резекцію верхівки кореня та інші втручання. Пацієнт, хоч і перебуватиме у свідомості, залишиться спокійним. Поверхнева седація добре переноситься організмом, не викликає ускладнень, після неї не потрібне тривале відновлення.
Лікування зубів уві сні – досить новий “тренд”. Тому у пацієнтів часто виникають питання про те, що таке седація, у яких випадках вона необхідна, а коли – протипоказана, які переваги та недоліки вона має. Про все це розповімо у нашій статті.
Види седації і в чому їхня різниця
За рівнем впливу на людину седативний сон (наркоз) у стоматології буває поверховим та глибоким. У першому випадку пацієнт занурюється у напівсонний стан, але залишається у свідомості. Після лікування його легко і швидко можна повернути у фазу неспання. Такий спосіб має мінімальний вплив на організм. Глибока внутрішньовенна седація у стоматології застосовується набагато рідше. У цьому випадку людина поринає в сон і її стан протягом усього стоматологічного лікування контролює анестезіолог.
Розрізняють кілька видів медикаментозного сну, залежно від способу введення препаратів. Седація у стоматології може бути:
- пероральної. Полягає у прийомі пацієнтом за 1 годину до основного знеболювання таблетки спеціального лікарського препарату. Завдяки цьому лікареві надалі легше вводити анестетик в організм. Така седація застосовується порівняно рідко;
- інгаляційний. При цьому людина через спеціальну маску, одягнену в обличчя, вдихає заспокійливий («звеселяючий») газ. Зазвичай це киснево-азотна суміш або засіб для інгаляційного наркозу Севоран. Пацієнт повністю розслабляється, залишається у свідомості, зберігаючи абсолютний спокій. Така легка седація не завдає шкоди організму, дозволяє позбутися болю та страху, часто застосовується у дитячій стоматології, проте не використовується при лікуванні вагітних;
- внутрішньовенної. Заспокійливий препарат вводиться у вену за допомогою ін’єкції. Хворий занурюється в стан, що нагадує глибокий сон, і йому можна проводити тривале і складне лікування. Лікар може контролювати кількість введеного препарату, а отже – період часу, протягом якого пацієнт залишатиметься розслабленим та спокійним. Потім хворий досить легко прокидається, приходить у нормальний стан і чудово почувається. Зазвичай він не скаржиться на біль голови або інші неприємні прояви. Якщо з будь-яких причин (алергія, астма або інші захворювання у пацієнта) не може бути використана інгаляційна седація, внутрішньовенна стає чудовим виходом. Вона переноситься легше, ніж наркоз, і має набагато менше протипоказань.
Слід зазначити, що стоматологія під седацією не виключає необхідності місцевої анестезії за допомогою уколу. Він необхідний, щоб повністю знеболити місце виконання маніпуляцій, у своїй сприймається пацієнтом негаразд болісно.
Плюси та мінуси седації
Як ми вже зазначили, стоматологічне лікування під седацією без сну – гарне рішення здебільшого. Іноді заспокійливий газ у стоматології застосовують просто на прохання пацієнта. Однак найчастіше до цього методу вдаються:
- коли має бути тривала за часом процедура (видалення кількох зубів, клаптеві операції, відкритий синус-ліфтинг);
- при сильному блювотному рефлексі;
- якщо пацієнт відчуває страх або перебуває у стані паніки;
- у разі гіперактивності відвідувача, коли він намагається втекти, нашкодити своїми діями собі та лікареві;
- при епілепсії чи інших патологіях, що супроводжуються підвищеною активністю;
- для дітей та дорослих з емоційною нестабільністю;
- якщо потрібно лікувати людину з особливими потребами.
Слід зазначити, що підготовка до седації у стоматології, особливо – до глибокої, виконується обов’язково. Здійснюється комплексне обстеження: здаються загальні та біохімічні аналізи сечі та крові, ЕКГ, вимірюється рівень цукру. Перед процедурою хворий повинен утримуватися від їди не менше 4 годин.
Тепер розглянемо плюси та мінуси седації. До її переваг можна віднести:
- збереження в людини контролю за своїми діями. Він може самостійно дихати, ковтати, чути стоматолога та виконувати його вказівки;
- меншу, ніж у разі наркозу, медикаментозне навантаження на організм;
- швидке відновлення нормальної життєдіяльності;
- у відвідувача в пам’яті не залишається спогадів про процедуру, а отже – не залишиться страху перед стоматологічним лікуванням. Швидше за все, він своєчасно приходитиме на профілактичні огляди, на ранній стадії лікуватиме хвороби зубів і ясен;
- можливість для лікаря працювати із розслабленим, спокійним пацієнтом;
- збереження стабільного тиску у хворого протягом всієї процедури;
- відсутність потреби у застосуванні наркотичних засобів.
Недоліки у седації також:
- стоматологічне лікування під седацією коштує пацієнтові дорожче;
- обов’язкова попередня підготовка;
- після процедури хворому необхідно якийсь час перебувати у клініці, щоб лікар контролював його стан;
- через уповільнену реакцію пацієнту не вдасться швидко повідомити про те, що він відчуває біль або інші неприємні відчуття.
Які можуть бути наслідки седації та протипоказання
Протипоказання до седації наступні:
- алергія на використовувані препарати;
- вік дитини менше 3-х років (лікування молочних зубів під седацією дозволено лише з старшого віку);
- загострення хронічних захворювань;
- аутизм, синдром Дауна; епілепсія;
- захворювання носоглотки;
- підвищений внутрішньочерепний тиск;
- стан алкогольного сп’яніння;
- складні ЧМТ в анамнезі;
- серцево-судинні патології у стадії декомпенсації.
Таким чином, перед процедурою обов’язково потрібна консультація стоматолога, оскільки кожен конкретного пацієнта може мати свої протипоказання.
Можливі наслідки седації:
- найчастіші – біль у місці уколу, поколювання (побічні дії анестезії зуба), інші неприємні відчуття;
- затуманена, сплутана свідомість після процедури або недовга її відсутність – вкрай рідкісні наслідки;
- нудота, озноб, невелике підвищення, кашель, запаморочення – ці побічні ефекти зустрічаються досить рідко.
Які седативні препарати використовуємо ми у Дантиста
«ДантистЪ» – стоматологічна клініка в Дніпрі, яка використовує для седації препарати, що застосовуються у провідних медичних закладах по всьому світу. Вони гарантують:
- можливість зручної роботи для стоматолога;
- відсутність страху, психологічного напруження, негативних спогадів про лікування пацієнта;
- швидкість дії;
- безпека для організму пацієнта (за умови ретельного попереднього обстеження);
- тривалий ефект (довго, скільки потрібно стоматологу до виконання всіх маніпуляцій);
Багато пацієнтів цікавляться, як часто може виконуватися стоматологічна терапія під седацією. Фахівці єдині на думці – процедура може здійснюватися стільки разів поспіль, скільки потрібно.
Висновок
Тепер ви знаєте, як роблять седацію, які переваги та недоліки є у цієї процедури, які препарати для цього використовують. Сучасна медицина має в своєму розпорядженні величезний арсенал безпечних заспокійливих і знеболювальних засобів, які можуть застосовуватися в стоматології. Безумовно, підбиратися вони мають лише грамотним лікарем індивідуально кожному за пацієнта. І тоді лікування зубів та ясен не буде пов’язане з хворобливими відчуттями та переживаннями.