Карієс — одне з найпоширеніших захворювань зубів. Йому схильні як дорослі, і діти. Дитячий карієс розвивається набагато активніше. Всьому виною тонка емаль молочних зубів і пристрасть діточок до солодощів. Згідно зі статистикою, понад 80% дітей віком до 7 років мають каріозні порожнини або плями на емалі. Чи потрібно займатися лікуванням, якщо молочним зубам все одно судилося випасти?
Чому важливо проводити лікування карієсу зубів у дітей
Багато батьків свідомо не надають значення карієсу молочних зубів, за винятком необхідним лікувати їх у принципі. Але без своєчасного лікування каріозні порожнини розростаються, запалюються м’які тканини, зуби руйнуються. Молочні зуби, що випали раніше часу, призводять до зміщення зубного ряду, що, у свою чергу, загрожує розвитком неправильного прикусу, а також може призвести до хаотичного зростання постійних зубів. Щоб уникнути проблем у майбутньому, краще вилікувати карієс на молочних зубах вже зараз.
Клініки мережі «ДантистЪ» пропонують сучасне лікування карієсу зубів у дітей у Дніпрі без страху та болю. До ваших послуг висококласні дитячі стоматологи, які знають, як працювати з дітьми будь-якого віку. Після відвідування нашої клініки у дітей залишаються лише позитивні емоції.
Що буде, якщо не лікувати
Запущений карієс у маленьких дітей може стати причиною:
- розвитку гнійної інфекції — проникаючи все глибше в м’які тканини ротової порожнини, вона може призвести до ураження постійних зубів, що ще не прорізаються, а також стати причиною розвитку серйозних захворювань ясен;
- випадання зубів — передчасна втрата молочних зубів може призвести до неправильного розвитку всього зубощелепного апарату через нерівномірний розподіл жувального навантаження;
- проблем із травною системою — зруйновані та втрачені зуби значно знижують якість пережовування їжі, що, у свою чергу, негативно впливає на роботу шлунка та кишечника.
Причини виникнення карієсу дитячих зубів
Основні причини карієсу у дітей:
- спадковість – у дитини є схильність до стоматологічних захворювань;
погана гігієна – неякісне або нерегулярне чищення зубів, неправильно підібрана зубна щітка, паста, нитка;
незбалансований раціон з переважанням цукру – діти можуть вживати солодощі у величезних кількостях, що негативно впливає на стан їх зубів; - дефіцит фтору в організмі також може бути пов’язаний з раціоном дитини, зокрема, з якістю води, яку він п’є;
- демінералізація емалі, спричинена ускладненнями під час вагітності — на ступінь мінералізації зубів дитини може вплинути прийом деяких лікарських засобів у перший триместр вагітності, а також токсикоз;
- тривале грудне вигодовування — дослідження вчених довели, що у малюків, які перебувають на грудному вигодовуванні понад 24 місяці, ризик розвитку карієсу підвищується в 2,5 рази.
Діагностика дитячого карієсу
Щоб не пропустити розвиток хвороби, батькам слід уважніше ставитися до зубів своїх дітей. Слід прийняти той факт, що тимчасові зуби, так само, як і постійні, потребують лікування. Чим раніше проблема буде виявлена, тим ефективнішою буде терапія і тим вищий шанс, що зубик вдасться зберегти.
Карієс у дітей до року може виявлятися вже в 6-8 місяців – це той період, коли прорізаються перші молочні зубки. Самостійно помітити карієс дитячих зубів у більшості випадків можна вже на тому етапі, коли з’явилися чорні дірки та скарги. Тому такі важливі профілактичні огляди: фахівець зможе виявити патологічний процес на ранній його стадії і вчасно вжити заходів.
Що має насторожити батьків:
- поява плям на поверхні зубів (білих, коричневих, чорних);
- неприємний запах з рота;
- скарги на біль під час їди;
- болісна реакція на холодні чи гарячі продукти, напої;
- скарги на ниючий біль у зубі незалежно від їди.
Всі ці симптоми — привід якнайшвидше записати дитину на огляд до дитячого стоматолога в будь-яку клініку «ДантистЪ». Наш спеціаліст зможе встановити, на якій стадії знаходиться захворювання та запропонує найефективніше лікування.
Класифікація карієсу у дітей залежно від стадії:
- Перша (початковий/поверхневий карієс). На поверхні зубів з’являються світлі (крейдові) плями . Спочатку вони білі і гладкі, але в міру розвитку захворювання стають жовтими і набувають шорсткості. Карієс на першій стадії лікується без застосування бормашини та пломбувальних матеріалів.
- Друга (середній карієс). Пляма трансформується в дірку, в якій накопичуються залишки їжі та зубний наліт. Якщо не приступити до лікування на цій стадії, руйнація продовжиться і торкнеться глибоких тканин. При лікуванні середнього карієсу вже не обійтися без бормашини та встановлення пломб.
- Третя (глибокий карієс). Такої поразки вже важко не помітити. Руйнування зачіпає не тільки емаль, а й кісткову тканину зуба. Глибокий карієс молочних зубів лікується пломбуванням, проте навіть не завжди може бути ефективно. У запущених випадках показано видалення.
Також стоматологи виділяють особливий різновид карієсу – пляшковий. Він розвивається у малюків, які харчуються рідкими сумішами із пляшечок (звідси й назва). Зона ураження – шийки молочних зубів, у цій галузі вони мають найменший ступінь мінералізації. Стадії розвитку аналогічні описаним вище. Без своєчасного лікування пляшковий карієс може стати причиною втрати молочних зубів.
Діагностика карієсу у дітей у Дніпрі у «Дантисті» здійснюється за допомогою візуального огляду, зондування для визначення глибини каріозних порожнин, у деяких випадках потрібно зробити рентген зубів для більш точної діагностики. Ми розуміємо, що працюємо з маленькими пацієнтами, для яких відвідування стоматолога — великий стрес, тому робимо все можливе, щоб ваша дитина отримала лише позитивні емоції під час відвідування нашої клініки.