Якщо ви дізналися від свого стоматолога, що у вас виявлено карієс, не поспішайте засмучуватися. Насправді, у цьому захворюванні немає нічого страшного, якщо воно виявлено на ранньому етапі. За статистикою, воно зустрічається у більш ніж 98% людей по всьому світу. Від нього страждають як дорослі, і діти.
У зв’язку з такою поширеністю карієсу було розроблено чимало технологій лікування. Кожна з них ефективна по-своєму, головне – знайти ідеальну для вашого випадку. Із цим допоможуть фахівці «Дантиста» – приватної стоматології у Дніпрі. Ми ж розповімо, чому розвивається карієс, які методики лікування існують, як запобігти появі цього захворювання на молочних та постійних зубах.
Чому з’являється карієс
Наші зуби заповнені особливою тканиною – дентином, який складає їхню основну частину. Зверху знаходиться міцна емаль, що захищає дентин від шкідливих впливів довкілля, до яких належить і бактеріальна мікрофлора. Однак згодом такий захисний шар стоншується і внутрішні тканини зуба стають дуже вразливими.
Основним джерелом бактерій є зубний наліт, що представляє для них прекрасне живильне середовище. Він складається із залишків їжі, відмерлих частинок слизової рота, білкових молекул із слини. Ось чому потрібно регулярно чистити зуби – така «гримуча суміш» починає руйнувати емаль вже за кілька годин після їжі.
Карієс може розвиватися і з інших причин, не пов’язаних з якістю гігієни ротової порожнини:
- куріння, інші шкідливі звички;
- зниження загального імунітету;
- погана спадковість;
- механічні травми зуба;
- надлишок вуглеводів та м’якої їжі в раціоні.
Розвиток карієсу та його ускладнення
Спочатку розповімо про класифікацію цього захворювання залежно від місця розташування. Карієс може бути:
- пришийковим (біля основи зуба);
- фісурним, розташованим на жувальних поверхнях;
- міжзубним.
Що стосується етапів розвитку захворювання, їх існує лише три:
- початковий, що супроводжується зміною кольору емалі та її структури (поверхня зуба стає шорсткою);
- проміжний, коли хвороба вражає дентин і стає видно порожнини в зубах;
- останній, що супроводжується поразкою глибоко розташованих тканин. При цьому руйнуються зубні нерви у кореневому каналі.
Запущена стадія карієсу, на відміну перших двох, протікає з яскраво вираженою симптоматикою. Основними проявами виступають біль у зубах, підвищення їхньої чутливості до зовнішніх впливів, зміни кольору емалі, неприємний запах з рота.
На жаль, багато людей все ще бояться відвідувати стоматолога, тому відкладають лікування якнайдовше. Однак це загрожує розвитком грізних ускладнень:
- флюсу (періоститу), що проявляється запаленням окістя зуба. При цьому виникає сильний постійний біль пульсуючого характеру. Навколо ураженої області формується гнійний мішок;
- пульпіту, що супроводжується нагноєнням у м’яких тканинах та нестерпним болем.
Своєчасне лікування поверхневого карієсу запобігає появі цих та інших ускладнень. Але навіть якщо ви згаяли час, і хвороба перейшла в другу стадію, досвідчений стоматолог підбере ефективну лікувальну методику і усуне проблему.
Сучасні методи лікування
Звичайно, найкраще вживати профілактичних заходів щодо запобігання карієсу. Про це говорять стоматологи з усього світу. Вже з раннього дитинства дитині необхідно щепити навички правильного догляду за ротовою порожниною, оскільки каріозним ураженням схильні навіть молочні зубки.
Що стосується методів лікування, їх вибір сьогодні справді великий. У розпорядженні стоматологів – високоточне обладнання, функціональні інструменти, безпечні та ефективні матеріали. Розглянемо найпопулярніші методики, щоб ви могли скласти власне враження про можливості сучасної медицини.
Насамперед, розповімо, як лікується поверхневий карієс. В даному випадку лікар намагається застосувати максимально щадні та безболісні методики:
- обробку лазером. При цьому здійснюється безконтактне “запаювання” пошкодженої тканини за допомогою лазерного обладнання;
- ICON (метод інфільтрації). Спочатку пошкоджені ділянки обробляються спеціальним гелем, що усуває карієс, після чого на них наноситься інфільтрат, що перешкоджає подальшому руйнуванню тканин зуба;
- ремінералізацію – насичення емалі мінеральними речовинами, що відновлюють її структуру;
- повітряно-абразивну, що передбачає подачу під великим тиском струменя повітря з компонентами, що «вибиваються» каріозне ушкодження.
На пізніших стадіях захворювання вже застосовується традиційне пломбування. Боятися цього не потрібно – у сучасній клініці вам запропонують лікування карієсу під мікроскопом. Воно проводиться тоді, коли на емалі є помітні ушкодження, помітні каріозні порожнини, пацієнта турбує біль. При цьому мінімально травмуються здорові тканини, а стоматолог має можливість розглядати сферу робіт під багаторазовим збільшенням.
Встановлення пломби здійснюється в декілька етапів:
- зуб очищається від нальоту та зубного каменю;
- виконується місцева анестезія (якщо вона потрібна);
- очищується та дезінфікується каріозна порожнина;
- ретельно висушується місце встановлення пломби;
- підготовлена порожнина заповнюється пломбувальним матеріалом;
- виконуються завершальні заходи щодо шліфування пломби та надання зубу максимально природної форми.
Кращі пломбувальні матеріали
В даний час стоматолог та пацієнт можуть вибирати з великої кількості матеріалів для встановлення пломб. Найпопулярнішими можна назвати:
- фотополімер. Це спеціальна маса, що твердне під впливом світла. Перевагами такої пломби є довговічність, простота в поліруванні, можливість вибрати відтінок, що максимально підходить конкретному пацієнту;
- склоіономер, який є сумішшю зі скла подібного наповнювача і акрилової смоли. Ці пломби є дуже міцними.
Підібрати найкращу методику і найкращий пломбувальний матеріал вам допоможе стоматолог. За потреби він виконає не лише лікування карієсу, а й корекцію зубів, їх відбілювання, інші заходи щодо відновлення естетичності та функціональності зубного ряду.
Як уникнути розвитку захворювання
На будь-якій стоматологічній консультації ви почуєте такі загальні рекомендації щодо профілактики карієсу:
- не забувайте чистити зуби як мінімум двічі на день;
- користуйтеся спеціальними ополіскувачами для порожнини рота;
- при необхідності використовуйте флоси, зубні йоржики для ретельного очищення міжзубних проміжків;
- регулярно (двічі на рік) проходьте профілактичні огляди у стоматолога;
- не забувайте про профгігієну порожнини рота, що включає видалення твердого та м’якого зубного нальоту.
Дотримуючись цих рекомендацій, ви надовго збережете міцні зуби та чудову посмішку. «Дантист» допоможе вам у цьому!