Запис на консультацію

Головна сторінкаБлогЕстетична стоматологіяПричини рецесії ясна, як лікувати та профілактика

Причини рецесії ясна, як лікувати та профілактика

Причины рецессии десны

Підвищена чутливість зубів може завдати людині багато неприємних відчуттів. Причиною цього стану можуть бути не тільки механічні пошкодження зубів або карієс, але й опущення ясна (рецесія).

Ми розповімо, які симптоми свідчать про рецесію ясен, як уникнути розвитку цієї патології і що робити, якщо захворювання перебуває вже у запущеній стадії. Детальну консультацію можна отримати у мережі клінік «Дантист». Тут працюють кваліфіковані фахівці, які виконують хірургічне, терапевтичне, ортодонтичне лікування. Завдяки величезному практичному досвіду вони вирішують будь-які стоматологічні проблеми своїх пацієнтів. Записуйтесь на консультацію на зручний для вас час прямо зараз!

Рецесія ясен – що це

Під рецесією ясен прийнято розуміти захворювання порожнини рота, що виникає зазвичай в осіб середнього віку обох статей. Воно проявляється опущенням ясен. У пацієнта при цьому:

 • підвищується чутливість зубів;
 • оголюються їх коріння;
 • відбувається розхитування зубів, їхнє випадання.

Причини розвитку захворювання

Рецесія ясен може розвиватися з різних причин. Зупинимося на найпоширеніших із них.

Запальні захворювання ясен

Гінгівіт, який не вилікований вчасно, може перерости в пародонтит та інші патологічні зміни ясен. Все починається зазвичай через неправильну гігієну порожнини рота, однак у ряді випадків причини запалення – спадкові фактори, куріння, зловживання алкоголем.

Випадкові травми

Травмувати м’які тканини ясен можна навіть у разі пережовування твердої їжі або використання занадто жорсткої зубної щітки. Це може призвести до рецесії в ділянці 1-2 і більше зубів.

Проблеми з прикусом

При неправильному змиканні зубів верхньої та нижньої щелепи у пацієнта можуть швидко розвинутися різні запалення ротової порожнини. Вони, своєю чергою, викликають опущення ясен. Нерідко проблема залишається навіть після ортодонтичного лікування (при його низькій якості).

Особлива будова напередодні ротової порожнини

У своїй практиці стоматологи нерідко стикаються з такою патологією, як недостатньо глибоке переддень ротової порожнини у пацієнтів. У цих випадках показана вестибулопластика, після якої глибина присінка приходить у норму. Відмова від цієї хірургічної операції призводить до того, що ясна пацієнта починає опускатися, оскільки тканини пародонту перебувають у постійному перенапрузі.

Як проявляється рецесія ясен

Насамперед, хворі скаржаться на:

 • підвищену чутливість зубів;
 • карієс у зонах оголення зубного кореня, який не покритий емаллю, а отже – сприйнятливий до механічних та інших впливів;
 • неестетичний вигляд передніх зубів.

Супутніми симптомами виступають кровоточивість ясен, біль у процесі жування, інші неприємні відчуття в ротовій порожнині. Помітивши в собі одне чи більше проявів опущення ясен, потрібно терміново відвідати стоматолога. Фахівець виконає профгігієну ротової порожнини, лікування карієсу та інші заходи, здатні повернути сліпучу усмішку.

Види рецесії ясен

Дане захворювання прийнято класифікувати за локалізації, а також по стадії розвитку та ступеню тяжкості. Зупинимося на цьому детальніше.

По локалізації опущення ясна може бути генералізованим (вражає зубний ряд цілком) і локальним (зачіпає 1-2 зуби).

Класифікація по стадії розвитку (за Міллером) передбачає 4 етапи хвороби, що супроводжуються характерними симптомами:

 • перший – обсяг ясен зменшений незначно, торкнуто лише її вільна частина;
 • другий – ясна опускається у місці свого «прикріплення» до зуба. Змін обсягу кісткової тканини не спостерігається;
 • третій – помітне оголення коріння зубів;
 • четвертий – повне оголення зубного коріння (у т.ч. – у проміжках між зубами).

За ступенем тяжкості рецесія класифікується на:

 • легку, за якої ясна зменшується лише на 3 мм;
 • середню, при якій спад ясен може досягати 5 мм;
 • важку, що супроводжується сильним зменшенням ясен (від 5 мм і більше).

У чому небезпека цього захворювання

Будь-який стоматолог підтвердить, що кожна людина повинна регулярно проходити огляд ротової порожнини з метою виявлення стоматологічних захворювань (у тому числі і опущення ясен) на ранній стадії. Якщо цього не зробити, ситуація посилюватиметься аж до розвитку важких ускладнень:

 • сильна болючість зубів у місцях «прикріплення» до них ясна;
 • поява клиноподібних дефектів;
 • ураження карієсом оголених частин кореня; швидке поширення каріозного ураження всередину зуба;
 • поява зубного нальоту, збільшення пародонтальних кишень, як наслідок – неприємний запах із рота;
 • набряклість ясен, розвиток у них запальних процесів;

Види лікування

На початковому етапі, поки симптоми опущення ясна виражені слабо, хірургічне втручання не потрібно. У цьому випадку хороших результатів можна досягти завдяки медикаментозному та фізіотерапевтичному лікуванню. Цих заходів зазвичай достатньо для того, щоб зупинити процес оголення коріння зубів.

Пацієнту при цьому показано:

 • професійне видалення нальоту та каменю в стоматологічній клініці;
 • прийом протизапальних препаратів;
 • корекція догляду за ротовою порожниною.

Звернувшись до лікаря на початковому етапі розвитку хвороби можна швидко зупинити патологічний процес. Якщо захворювання досить запущене, допомогти зможе тільки стоматолог – хірург. Він вибере максимально щадну та ефективну методику проведення операції, після якої пацієнт пишатиметься своєю посмішкою.

Це може бути:

 • клаптева операція, у ході якої тканини ясна піднімаються і фіксуються більш рівні;
 • хірургічне нарощування (регенерація) тканин. У спеціально створені «кишені» під ясною міститься білкове з’єднання, що сприяє швидкому зростанню тканин. Після досягнення потрібного розміру ясна фіксують на корінні зубів.

Після цих втручань стан хворого та якість його життя швидко покращуються.

Чи можна лікувати рецесію ясен народними методами

Лікування цього захворювання в домашніх умовах і без консультації лікаря зазвичай призводить до того, що його симптоми починають посилюватися. Потрібно обов’язково відвідати стоматолога, і чітко дотримуватися всіх його рекомендацій. Лише в цьому випадку вдасться запобігти подальшому опущенню ясен та появі інших неприємних симптомів.

Профілактичні заходи

Якщо ви не бажаєте стикатися з таким неприємним захворюванням, як рецесія ясен, вам слід:

 • регулярно відвідувати стоматологічну клініку;
 • не палити, не зловживати алкоголем;
 • правильно чистити зуби та виконувати інші заходи щодо гігієни ротової порожнини.

Записуйтесь на прийом у «Дантист», щоб своєчасно виявити існуючі стоматологічні проблеми та пройти лікування. Його вартість залежатиме від занедбаності захворювання, обраної методики, обсягу ураження. Фахівці клініки зроблять все, щоб ваші зуби знову були здоровими та красивими!

Посмішка вашої мрії за крок від вас! Лікування без болю, високий рівень сервісу, дорогі матеріали, максимальна стерильність - ми задовольнимо потреби навіть найвибагливішого пацієнта.

form icon
Запис на прийом
Залишіть ВАШ номер і ми зв'яжемося з вами протягом 10 хвилин!

  * - поля обов'язкові для заповнення!